نمایش خبر
1396/11/10 ::: 7:11 PM
 
افزایش ظرفیت کانون‌ها در مقطع زمانی فعلی مغایر قانون است
اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری در هیچ یک از مراحل تعیین ظرفیت آزمون وکالت، نقش ندارد مرتضی شهبازی‌نیا گفت: ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت برای هر کانون پیش از برگزاری آزمون، در یک کمیته‌ای متشکل...
اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری در هیچ یک از مراحل تعیین ظرفیت آزمون وکالت، نقش ندارد

مرتضی شهبازی‌نیا گفت: ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت برای هر کانون پیش از برگزاری آزمون، در یک کمیته‌ای متشکل از رئیس کل دادگستری استان، رئیس دادگاه عمومی و انقلاب استان و رئیس کانون وکلا مشخص می شود بنابراین تعیین ظرفیت در اختیار کانون‌ها هم نیست.

وی با اشاره به اینکه پذیرش کارآموز وکالت براساس معیاری‌هایی تعیین می شود، گفت: وجود وکلای سرپرست برای هدایت و آموزش کارآموزان جدید و آمادگی دادگاه ها و فضای مناسب برای حضور وکلا از جمله معضلاتی است که کانون‌ها برای همین تعداد پذیرش هم در مضیقه هستند و به همین دلیل است که کمیته‌های سه نفره با لحاظ شرایط و نیاز، ظرفیت را تعیین می کنند.

افزایش دامنه شمول ایثارگری در قانون غیرمنصفانه است
رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با اشاره به قانون ایثارگران گفت: به نظر می رسد افزایش دامنه شمول ایثارگری در قانون غیرمنصفانه است زیرا سهمیه از ایثارگران به فرزندان ایثارگران تسری پیدا کرده است و به نظرم فرزندان ایثارگران دلیلی ندارد که از چنین سهمیه‌ای برخوردار باشند.

کانون‌ها نمی توانند پاسخگوی اجحاف قانونگذار باشند
شهبازی‌نیا تصریح کرد: این اجحاف از جانب قانونگذار پیش آمده است و کانون‌ها نمی توانند پاسخگوی اجحاف قانونگذار باشند و بیشتر از حد توان، کارآموز بپذیرند که نتیجه آن این می‌شود که کارآموزی جدی انجام نشود و در نهایت، حقوق مردم در معرض تضییع قرار گیرد.

کنون افزایش ظرفیت پذیرش، خلاف قانون است
وی با تاکید بر اینکه کانون‌ها باید از حکومت قانون دفاع کنند، اضافه کرد: همه کانون‌ها این شرایط را درک می کنند و از این شرایط ناراحت هستند اما به هر روی، کانون نهادی است که باید از حکومت قانون دفاع کند و واقعاً اینکه اکنون ظرفیت پذیرش افزایش یابد، خلاف قانون است زیرا در قانون، زمان تشکیل کمیته تعیین ظرفیت مشخص است.

شهبازی‌نیا خاطرنشان کرد: البته هر یک از کانون‌های وکلا مستقل هستند و ترکیب کمیته تعیین ظرفیت هر کانون، مجزاست؛ بنابراین نمی‌توان به عملکرد یک کانون استناد کرد و راجع به دیگر کانون‌ها قضاوت داشت.
رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران گفت: اتحادیه تنها کاری که می توانست انجام دهد این بود که جلسه‌ای برای رایزنی با حضور روسای کانون‌ها تشکیل داد و در آن جلسه هم به تمکین قانون تاکید شد.
شهبازی‌نیا افزود: اتحادیه اسکودا و کانون‌های وکلا خود را متعهد می‌داند که برای آزمون وکالت سال آینده پیگیری‌های لازم را داشته باشند تا ظرفیت پذیرش از این وضعیت ناعادلانه درآید و امیدواریم که نمایندگان مجلس هم در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشند./ایرنا
اخبار
دانشنامه حقوقی
تمامی حقوق وب سایت برای آقای علی حسن پور محفوظ می باشد